pompy ciepła - dlaczego warto - klimypompyciepla.pl

Pompy ciepła

Poszukujesz nowoczesnego i ekonomicznego ogrzewania, które zapewni komfort bez konieczności poszukiwań i zakupu wysokiej jakości paliwa grzewczego oraz żmudnej obsługi kotła? Pompy ciepła to wydajne i ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące do ogrzewania naturalne zasoby energetyczne (ciepło zgromadzone w gruncie, powietrzu lub wodzie). Doskonale sprawdzą się w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych. W ofercie Klimypompyciepla.pl znajdziesz wydajne pompy grzewcze wiodących marek – Panasonic, Mitsubishi, NIBE, GREE. W sprzedaży posiadamy urządzenia typu powietrze-woda oraz woda-solanka (pompy gruntowe) dopasowane do budynków o różnej powierzchni i zapotrzebowaniu energetycznym.

Szybko

Mądrze zarządzamy czasem

co zapewnia nam szybkie realizacje projektów
Profesjonalnie

Dbamy o szczegóły

Oferujemy wyłącznie niezawodny sprzęt
Globalnie

Jesteśmy mobilni

Dotrzemy do każdego klienta

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które czerpie i przetwarza naturalną energię cieplną pochodzącą z ziemi, powietrza lub wody. Maszyna wykorzystuje zjawiska fizyczne (parowanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie). Wprowadzenie do obiegu zewnętrznej siły mechanicznej (pompy sprężarkowe) lub cieplnej (pompy absorpcyjne) pozwala na przepływ ciepła z miejsca o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Pompa grzewcza wykorzystuje obieg Lindego (znany z działania chłodziarek), ale ma za zadanie ogrzewać pomieszczania lub wodę użytkową (niektóre modele dodatkowo posiadają funkcję chłodzenia, którą można wykorzystać podczas letnich upałów).

Urządzenie zasysa ciepło z obszaru o niższej temperaturze, podnosi temperaturę czynnika roboczego i oddaje ciepło do ogrzewanego budynku. Elementy pompy ciepła pozwalają uzyskać zamknięty układ, po którym krąży ekologiczny czynnik roboczy. Czynnik roboczy podlega przemianie ze stanu ciekłego na gazowy i odwrotnie. Dzięki temu dochodzi do przepływu ze źródła dolnego do górnego. Dolnym źródłem najczęściej jest ziemia (grunt), gdzie umieszcza się kolektory (płaskie, spiralne lub sondy). Rzadziej funkcję dolnego źródła ciepła pełni woda lub powietrze. Górnym źródłem jest instalacja grzewcza w budynku.

pompy ciepła jednostka zewnetrzna

Czym charakteryzuje się pompa ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła to duży wybór wydajnych urządzeń, które pozwalają skutecznie ogrzewać pomieszczenia mieszkalne, biurowe i przemysłowe, podgrzewać wodę użytkową (C.W.U) oraz schładzać pomieszczenia (gdy jest dostępna funkcja wentylacji). Poszczególne rodzaje pomp ciepła różnią się od siebie. Ich ogólna zasada działania jest jednak taka sama i polega na przekazuje ciepła pobieranego z dolnego źródła energii (strefa o niższej temperaturze) do górnego źródła energii (strefa o wyższej temperaturze). Czynnik roboczy (mieszanina cieczy i gazu) trafia do wymiennika ciepła (parowacza), gdzie jest odparowywany. To pozwala odbierać energię cieplną ze źródła dolnego. Następnie pompa zasysa parę o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie temperatura i ciśnienie czynnika roboczego rosną. Kolejnym krokiem jest przepompowanie czynnika gazowego do wymiennika ciepła (skraplacza). Czynnik oddaje tutaj energię cieplną do źródła górnego (instalacji grzewczej zamontowanej w budynku). Cały proces jest automatyczny i cyklicznie się powtarza w zamkniętym obiegu termodynamicznym.

Pompy grzewcze są zasilane energią elektryczną, ale charakteryzują się jej niskim poborem. Dzięki temu ich wyróżnikiem jest wysoka wydajność przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacyjnych. Kolejną ich cechą jest to, że są ekologiczne i przyjazne planecie. Do produkcji ciepła i podgrzewania wody wykorzystują tzw. zieloną energię pochodzącą z ziemi (grunt nagrzewany jest przez promienie słoneczne), powietrza bądź wody. Podczas produkcji energii potrzebnej do ogrzania budynku nie wytwarzają one CO2 zanieczyszczającego atmosferę, dlatego nie przyczyniają się do wzrostu smogu.

pompa ciepła Panasonic

Dla kogo jest przeznaczona pompa ciepła?

Ogrzewanie wykorzystujące pompę ciepła doskonale sprawdzi się zarówno w nowym, jak i modernizowanym budynku. Pompy grzewcze doskonale zastępują tradycyjne instalacje CO z piecem zasypowym na węgiel (bez podajnika), który jest kłopotliwy w użytkowaniu (wymaga ciągłego nadzoru) i emituje duże ilości szkodliwego CO2 (odpowiadającego za tworzenie się niebezpiecznego dla człowieka i planety smogu). Urządzenia są dobrą alternatywą dla pieców na olej opałowy oraz gaz płynny, ponieważ koszty ogrzewania pompą ciepła są dużo niższe. Rozwiązanie warto rozważyć również w miejsce ogrzewania gazem ziemnym – szczególnie w budynkach, które nie są jeszcze podłączone do sieci (koszt montażu pompy ciepła jest niższy niż przyłącza gazowego).

Pompa grzewcza w nowym budynku

Warto podkreślić, że pompy grzewcze doskonale sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych budynkach energooszczędnych i pasywnych, dlatego szczególnie zalecane są do nowego budownictwa. Odpowiednio zaprojektowana termoizolacja sprawia, że obiekt ma niższe zapotrzebowanie na ciepło (nie jest ono tracone przez liczne mostki termiczne), dlatego koszt ogrzewania pompą znacznie spada.

Montaż pomp ciepła w nowych budynkach jest prostszy i tańszy. Niskotemperaturowe źródła ciepła wymagają odpowiedniego przystosowania instalacji. Podczas projektowania domu (lub obiektu firmowego) najlepiej od razu uwzględnić ten tym ogrzewania. Warto zaprojektować ogrzewanie podłogowe lub ścienne w miejsce tradycyjnych grzejników. Przy ogrzewaniu podłogowym można stosować dłuższe przerwy w pracy pompy ciepła bez utraty komfortu osób przebywających w pomieszczeniach. W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym, nawet w najchłodniejsze dni, do uzyskania optymalnej temperatury w pomieszczeniach wystarczy woda grzewcza o temperaturze od 35 do około 40 stopni C. Niższa temperatura wody grzewczej oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej, co korzystnie przełoży się na ogólny koszt ogrzewania.

Przy instalacjach wykorzystujących grzejniki należy zaprojektować niższą temperaturę wody grzewczej w punkcie zasilania (około 50-60 stopni C). Z tego powodu niezbędne jest zastosowanie grzejników o większej powierzchni lub kilku mniejszych w jednym pomieszczeniu. W praktyce takie rozwiązanie bywa bardziej kłopotliwe, dlatego specjaliści zalecają, aby (w miarę możliwości) pompę ciepła łączyć z instalacją ogrzewania podłogowego.

Pompa grzewcza w modernizowanym budynku

Ekonomiczne pompy grzewcze można zastosować również w starszych budynkach. Potrzebna będzie jednak ich modernizacja w celu zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Ważna jest wymiana stolarki okiennej (najlepiej na energooszczędną) i ocieplenie ścian zewnętrznych. Niższe zapotrzebowanie na ciepło powoduje, że woda grzewcza zasilająca stare grzejniki może mieć nieco niższą temperaturę (np. 55 stopni C). Dzięki temu można zainstalować pompę ciepła bez konieczności przebudowy całej instalacji i wymiany grzejników na ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Eksperci najczęściej zalecają połączenie pompy ciepła z dotychczasowym ogrzewaniem (np. kotłem olejowym, gazowym lub z podajnikiem na paliwo stałe). Odpowiedni projekt pozwala stworzyć instalację, która będzie pracować automatycznie – w pierwszej kolejności będzie wtedy wykorzystywane tańsze źródło energii.

Dlaczego warto skorzystać z pomp ciepła?

Instalacja pompy ciepła niesie za sobą szereg korzyści:

  • obniżenie kosztów budowy domu – brak konieczności budowy komina i pomieszczenia na opał,
  • brak żmudnego poszukiwania wysokiej jakości paliwa – słabe paliwo bardzo często odpowiada za niższą wydajność instalacji i kosztowne awarie kotła,
  • oszczędność czasu – pompa grzewcza pracuje automatycznie. Użytkownik musi jedynie ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do własnych potrzeb,
  • niższe koszty ogrzewania – koszt instalacji pompy ciepła powinien zwrócić się już po około 5-7 latach,
  • wysoka trwałość – prawidłowo zainstalowane pompy ciepła mogą działać nawet 50 lat,
  • dbałość o planetę – pompa grzewcza jest przyjazna dla środowiska (wyróżnia się minimalnym zużyciem energii elektrycznej i nie emituje do atmosfery CO2),
  • uniwersalność – pompa ciepła może pracować samodzielnie (jako wyłączne źródło ogrzewania) lub współpracować z dotychczasową instalacją grzewczą (kotłem na olej, gaz czy paliwo stałe),
  • elastyczność – do instalacji szybko można podłączyć kominek z płaszczem wodnym czy kolektory słoneczne,
  • duży potencjał na przyszłość – na terenie całej UE promuje się tzw. zieloną energię, dlatego w przyszłości pompa ciepła może być zasilana wyłącznie ekologiczną energią elektryczną (np. pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych),
  • możliwość uzyskania dofinansowania do inwestycji – w Polsce dostępne są dofinansowania do instalacji proekologicznych oraz niskooprocentowane kredyty na ten cel. W przyszłości planowane są niższe taryfy dla energii na potrzeby pomp grzewczych.
zdjecie instalacji z naszej reaizacji

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła (typu solanka-woda lub glikol-woda) są w Polsce najpopularniejsze ze względu na swoją wysoką efektywność. Ten rodzaj urządzenia jako dolne źródło wykorzystuje energię słoneczną skumulowaną w ziemi (gruncie). Układ składa się z wymienników pionowych i poziomych. Wymienniki pionowe mają postać odwiertów o głębokości do około 150 m. W odwiercie umieszcza się sondy (rury z tworzyw sztucznych w kształcie litery U). Do ogrzania budynku jednorodzinnego wystarczą 2-3 odwierty. Wymienniki poziome to kolektory, które są ułożone na głębokości około 1,5 m w kształt pętli. Mają one postać rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Pętle mają długość maksymalną 125-150 m. Ilość rur dopasowuje się do powierzchni budynku i jego potrzeb grzewczych (od 4 do 10 m długości pętli).

Temperatura gleby na głębokości poniżej 1,5 m wynosi około 7-8 stopni C (niezależnie od pory roku i aktualnej temperatury powietrza). Krążący czynnik (zwykle wykorzystywany jest glikol) ma temperaturę około 4 stopnie C, a sprężarka szybko podnosi ją do 35 stopni C. Takie rozwiązanie jest efektywne i stabilne, dlatego doskonale sprawdza się jako główne źródło ciepła w domu.

Pompy ciepła typu woda-woda

Pompy ciepła typu woda-woda w roli dolnego źródła energii wykorzystują podziemne cieki wodne. Urządzenie pobiera wodę z jednej studni i pompuje do drugiej, która musi być oddalona o co najmniej 15 m. Rozwiązanie to sprawdzi się wyłącznie na terenach, gdzie dostępne są wydajne i stabilne cieki wodne. Jego minusem jest także szybka korozja elementów systemu pod wpływem zmineralizowanej wody. Liczne słabe strony pomp grzewczych woda-woda sprawiają, że w Polsce stosuje się je raczej sporadycznie.

Pompy ciepła typu powietrze-woda

Pompy grzewcze typu powietrze woda jako dolne źródło energii wykorzystują zewnętrzne powietrze. Takie urządzenia bardzo dobrze sprawdzają się w cieplejszym klimacie. W Polsce są one nieco mniej praktyczne. Rozwiązanie jest ekonomiczne przy temperaturze zewnętrznej powyżej -5 stopni C (wtedy efektywnie można podgrzać wodę w obiegu CO do 35 stopni C). Gdy temperatura w zimie spada poniżej tej granicy, wydajność urządzenia szybko spada. Wtedy pompa ciepła do ogrzewania wykorzystuje głównie prąd, co sprawia, że koszty eksploatacyjne rosną.

Jaki jest koszt pomp ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła są droższe od tradycyjnych kotłów na paliwo stałe, olej lub gaz. Niższe koszty eksploatacji i ogrzewania budynku sprawiają jednak, że inwestycja powinna zwrócić się po około 5-7 latach. Minimalna cena pomp powietrznych, gruntowych i wodnych to około 20 tys. zł. Na rynku dostępne są jednak także markowe pompy w cenach nawet kilkakrotnie wyższych. Na ostateczną cenę pompy wpływa jej typ, marka oraz wydajność.

W koszt inwestycji należy wliczyć także elementy instalacyjne (m.in. zbiornik wody użytkowej, naczynia przepompowe, elementy automatycznego sterowania, elementy hydrauliczne i elektryczne). Tańsze są rozwiązania typu powietrze-woda, ponieważ pozwalają uniknąć kosztów instalacji źródła dolnego. Jednocześnie jednak ten typ pomp w polskim klimacie nie do końca się sprawdza, ponieważ wydajność systemu znacznie spada przy temperaturach poniżej -5 stopni C. Pompy grzewcze gruntowe wymagają doliczenia do kosztów wykonania odwiertów pionowych i innych kosztów instalacji źródła dolnego. Do ostatecznej wyceny inwestycji należy dodatkowo dodać usługę montażu kompletnej kotłowni (w Klimypompyciepla.pl w cenę montażu wliczamy uruchomienie instalacji i szkolenie użytkownika).

Chcesz poznać kompleksową wycenę instalacji i uruchomienia pompy ciepła w swoim domu lub budynku firmowym? Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem oraz szacunkowymi wyliczeniami kosztów ogrzewania dla domu jednorodzinnego o zapotrzebowaniu energetycznym 50W/m2.

Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w nowym lub modernizowanym budynku? Zapoznaj się z solidnymi urządzeniami pochodzącymi od wiodących światowych producentów, przeanalizuj ich parametry i wydajność. Masz problem z doborem? Zapraszamy do kontaktu – nasz doradca pomoże Ci wybrać pompę grzewczą idealnie dopasowaną do potrzeb, przygotuje indywidualną wycenę inwestycji i odpowie na wszystkie pytania.

Pompy ciepła - Gdzie oferujemy?


Województwo pomorskie


Pompy ciepła: Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Malbork, Chojnice, Lębork, Tczew, Wejherowo, Pruszcz Gdański



Województwo kujawsko-pomorskie


Pompy ciepła: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Świecie, Tuchola, Borodnica, Nakło nad Notecią, Sępólno Krajeńskie,



Oferty

Sprawdz oferty z montażem

Wybierz producenta